Nie ma zgody dla takiego partnerstwa

Nie ma zgody dla takiego partnerstwa

Sprzeciw wobec planowanego partnerstwa Jeleniej Góry i ukraińskich miast pod banderowską flagą!

Do porządku obrad najbliższej, XV Sesji Rady Miasto Jelenia Góra, wyznaczonej na dzień 18 grudnia 2019 r. (środa) zostały wprowadzone m.in. projekty uchwał w sprawie zawarcia umów „o partnerstwie” z Miastami Tarnopol i Równe na Ukrainie. Umowy mają być podpisane i wykonane z naszej strony przez Jerzego Łużniaka – Prezydenta Miasta Jeleniej Góry, a ze strony ukraińskiej przez Serhija Nadała – Mera Miasta Tarnopola oraz Wołodymyra Chomko – Mera Miasta Równe.

Skrajni nacjonaliści naszymi parterami?

Od kilku lat, na wiele sposobów uświadamiam Władze naszej Jeleniej Góry, że ukraińskie władze wymienionych miast to skrajni nacjonaliści, konsekwentnie wynoszący na sztandary kult „ideologii banderowskiej”. Jej wyznawcy i „bohaterowie” czerpali wzorce bezpośrednio z faszyzmu, kolaborując z III Rzeszą Niemiecką, a w swoim bestialskim ludobójstwie przebili nawet największych zwyrodnialców nazistowskich i komunistycznych katowni.

Pamiętając o wszystkich Ofiarach ludobójstwa na dawnych Kresach Rzeczypospolitej Polskiej, dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów, APELUJĘ do wszystkich Jeleniogórzan Dobrej Woli o zdecydowany sprzeciw wobec planowanego partnerstwa Jeleniej Góry i ukraińskich miast pod banderowską flagą!

Co się dzieje w Tarnopolu

Poniżej przedstawiam kalendarium zaledwie kilku wydarzeń z ostatniego roku w Tarnopolu, których inicjatorem i propagatorem jest nie kto inny, jak właśnie Serhij Nadał – Mer Tarnopola, szczycący się m.in. tym, że dzień swoich urodzin dzieli z samym Stepanem Banderą.

19 grudnia 2018 roku – Tarnopolska Rada Miejska przyjęła uchwałę o ogłoszeniu roku 2019 Rokiem Stepana Bandery. W głosowaniu wzięło udział 39 deputowanych, 36 było „za”, 3 nie oddało ważnego głosu.

Źródło (oficjalna strona Tarnopolskiej Rady Miejskiej): https://tmrada.gov.ua/sesiya/rishennya-sesii/25598.html https://tmrada.gov.ua/news/25354.html

1 stycznia 2019 roku – mer Tarnopola Serhij Nadał, wystosował specjalny list z okazji urodzin Stepana Bandery. W liście czytamy m.in.: „Dziś spełniło się marzenie Bandery, gdy na okrzyk „Sława Ukrainie!”- miliony odpowiadają „Herojam Sława!” [Sława Bohaterom]. I 2019 rok został ogłoszony w Tarnopolu rokiem Stepana Bandery! To jest największy szacunek naszego pokolenia dla Stepana Bandery i wszystkich, którzy walczyli i walczą o niepodległą Ukrainę”.

Całość (oficjalna strona Tarnopolskiej Rady Miejskiej): https://tmrada.gov.ua/news/25704.html

3 lutego 2019 roku – mer Tarnopola Serhij Nadał, wystosował specjalny list z okazji 90. rocznicy powstania Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. W liście czytamy m.in.: „To właśnie dzięki działalności struktur OUN udało się powstrzymać politykę pacyfikacji Galicji i Wołynia przez Polskę (…) Ukraińska Powstańcza Armia, stworzona na bazie oddziałów wojskowych OUN(b), stała się armią wojującej Ukrainy w czasach II wojny światowej (…) Pozdrawiam wszystkich Ukraińców z okazji Wielkiego Dnia dla Ukraińskiego Narodu – rocznicy powstania Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów! W końcu „Pod niebiesko-żółtym sztandarem wolności – zjednoczymy swój wielki naród”! Sława OUN! Sława Ukrainie!” [fragment hymnu OUN – red.].

Całość (oficjalna strona Tarnopolskiej Rady Miejskiej): https://tmrada.gov.ua/news/26460.html

15 marca 2019 roku – mer Serhij Nadał nagrodził uczestników „Pucharu Szuchewycza” – zawodów sportowych, które od roku 2001 odbywają się w Tarnopolu na cześć dowódcy UPA Romana Szuchewycza.

Źródło (oficjalna strona Tarnopolskiej Rady Miejskiej): https://tmrada.gov.ua/news/27712.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial